Buz Tırmanış Festivali nefes kesti

30 Ocak 2017 Pazartesi , 22:44
0 Yorum

Erzurum Büyükşehir Belediyesi 3. Uluslararası Emrah Özbay Buz Tırmanış Festivali, nefes kesen tırmanışlara sahne oldu.

Erzurum Gündem-Profesyonel dağcılar, Uzundere ilçesindeki Serafin, Abinis, Şenyurt ile Cevizli Mahallelerindeki şelalelere tırmandı. 19 ülkeden 300’e yakın sporcunun katıldığı festivale, AK Parti Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mevlüt Doğan ile diğer yetkililer de iştirak etti.
Vali Azizoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Erzurum Türkiye’de buz tırmanışı yapılabilecek en önemli yerlerden birisidir. Ben de arkadaşlarımızın desteğiyle buza tırmandım. Hakikaten zevkli ve yorucu bir spor. Spor insana efor kaybettirir ama spor yaparak insan zindeleşir, vücudu rahatlar. Ben bu yörenin insanıyım, çocukluğum Artvin’de, Şavşat'ta geçti. Çocukluğumuzda aşina olduğumuz dağlar, yaylalar var. Demek ki o zaman böyle şeyler yapmışız ki alıştık ama zordu, epey yorucuydu” diye konuştu.
Başkan Vekili Doğan da, “Uzundere’miz hem kış hem de yaz sporları olarak Türkiye’nin ender coğrafi özelliklerine sahip şirin bir ilçemizdir. Uzundere ilçemiz ‘Sakin Şehir’ listesine de girdi. Uzundere, turizm bakımından Erzurum’un batıya bakan yüzüdür. Burada hem yaz turizmi hem de kış turizmi için inşallah daha etkili bir şekilde faaliyetlerimiz devam edecek” dedi.
Başkan Mehmet Sekmen’in sporun ve sporcunun dostu olduğunu ifade eden Doğan, şöyle devam etti: “Büyükşehir Belediye Başkanımızın ve ilçe belediye başkanımızın çalışmalarıyla birlikte Uzundere, Türkiye’nin bir turizm cenneti olacak. Hem kış sporları hem de yaz sporları bakımından Türkiye’de ender ilçelerimizden bir tanesidir Uzundere İlçemizin göl çevresinde hem Büyükşehir Belediyemizin hem de ilçe belediyemizin alt ve üstyapı yatırımları olacak. 2-3 sene içerisinde Uzundere Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biri olacak. Bu yıl üçüncüsünü düzenlediğimiz Uluslararası Buz Tırmanış Festivalimize katılan değişik ülkelerden uluslararası sporcular var. İnanıyorum ki Uzundere ilçemiz, yakın zamanda çok önemli sportif organizasyonlara da ev sahipliği yapacaktır. Uluslararası Buz Tırmanış Festivali'nde emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum. Bu önemli organizasyonu Uzundere ilçemizde düzenledikleri için Türkiye Dağcılık Federasyon’umuza da ayriyeten teşekkür ediyorum.”
Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanı Doç. Dr. Ensar Başar da, “İnşallah gelecek yıllarda buz tırmanışı dünya şampiyonasını Uzundere'de yaparız. Burası doğa, yapı ve bölge olarak dünya şampiyonasına ev sahipliği yapabilecek değerde bir yer” ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından Parlamenter Prof. Dr. Ilıcalı, Vali Azizoğlu ve Başkan Vekili Doğan, profesyonel dağcıları aratmayacak bir şekilde buzla kaplı şelalelere tırmandı.


******************************************

Milletvekili Ilıcalı, Buz Festivaline sıcaklık kattı
AK Parti Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, nefes kesen tırmanışların gerçekleştirildiği Buz Tırmanış Festivali'nde profesyonel dağcılarla bir araya gelerek buza tırmanma deneyiminde bulundu. 
Erzurum Valiliği ve Büyükşehir Belediyesinin destekleriyle Erzurum'un Uzundere ilçesinde, Emrah Özbay Uluslararası Buz Tırmanış Festivali düzenlendi. Bu yıl 3'üncüsü yapılan festivale; AK Parti Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mevlüt Doğan ve çok sayıda sporcu katıldı.
19 ülkeden 300’e yakın sporcunun katıldığı festivalde profesyonel dağcılar, Uzundere'nin birçok noktasında bulunan şelalelere tırmanarak nefes kesen gösterilere imza attı. AK Parti Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı'nın da sporcularla birlikte buz tutan Serafin şelalesine tırmanmasıyla festivalden objektiflere samimi ve sıcak görüntüler yansıdı.
Tırmanışın ardından açıklamalarda bulunan Ilıcalı, " Sakin şehirler arasında yer alan Uzundere ilçemizin bu potansiyelini inşallah tüm dünya görür ve uluslararası bir etkinliğe daha ev sahipliği yaparız. Bizler bu festivaller ve uluslararası sporcularımız vasıtasıyla ilçemizin bu potansiyelini duyuruyoruz. Hep söylediğimiz gibi; Erzurum'da muazzam bir kış potansiyeli var. Olimpiyatlar için kayak pistleri diyiyoruz işte burada da dağcılık için tırmanma platformları mevcut. Çağlayanların buza dönüşmesi, 20 metreden 150 metreye kadar yükseklikteki çağlayanlara tırmanmak ve bu etkinliği Uzundere gibi sakin şehirler arasına girmiş bir ilçede gerçekleştirmek çok güzel." dedi.
Ilıcalı, Buza Tırmanış Festivalinde emeği geçenleri tebrik ederek ulusal ve uluslararası bu tür etkinliklerin arttırılması gerektiği konusunda temennide bulundu.


*********************************************

Vali Azizoğlu, "Buza tırmanmak heyecan vericiydi" 
Erzurum'da bu yıl üçüncüsü düzenlenen 'Emrah Özbay Uluslararası Buz Tırmanış Festivali'ne katılan Vali Seyfetin Azizoğlu buz tutan Ferasin Şelalesi'ne tırmandı. Profesyonel bir dağcı gibi buza tırmanan Vali Azizoğlu, " Buza tırmanmak heyecan vericiydi" dedi. 
Erzurum'un Uzundere ilçesinde düzenlenen, 'Emrah Özbay Uluslararası Buz Tırmanış Festivali'ne, dünyanın dört bir yanından katılan dağcılar, buz tutan irili ufaklı şelalelerde buz tırmanışı gerçekleştirdi. 5 gün sürecek olan festivale 19 ülkeden 300'e yakın sporcu katıldı.
Festivalin ikinci gününe Ak Parti Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mevlüt Doğan ile birlikte katılan Vali Seyfettin Azizoğlu, Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanı Doç. Dr. Ensar Başar'ın emniyetinde 30 metrelik Ferasin Şelilesine tırmanış gerçekleştirdi. Buz tutan şelaleye tırmanmanın heyecan verici olduğunu ifade eden Vali Azizoğlu, Erzurum'un Türkiye'de buz tırmanışı yapılabilecek en önemli yerlerden biri olduğunu ve organizasyonun da artık uluslararası bir hüviyet kazandığını söyledi.
Dünyanın birçok ülkesinden bu sporu seven ve yapmak isteyen sporcuların bölgeye geldiğini belirten Azizoğlu, "İnsanın spor yaparak vücudu zinde kalır ve rahatlar. Bende bugün arkadaşlarımızın desteği ile buz tırmanışını gerçekleştirdim. Gerçekten çok heyecan vericiydi. Benim için çok zor olmadı. Çünkü bende bu yörenin insanıyım, çocukluğum Artvin'de, Şavşat'ta geçti. Burası çocukluğumdan aşina olduğum dağlar ve yaylalarla aynı, demek ki o zaman böyle şeyler yapmışız" diye konuştu.
Geleneksel Herefene Şenliği Uzundere’de Yaşatılmaya Devam Ediyor
Vali Seyfettin Azizoğlu, buz tırmanışının ardından Uzundere’nin Kirazlı Köyü’nde düzenlenen herefene programına katıldı. Köy meydanında kurulan çadırlarda, köylülerle birlikte kahvaltı yapan, aşıkların atışmalarını izleyen, Vali Azizoğlu, “Bu tür etkinlikler, ülkemizdeki toplumsal dayanışmanın güzel bir göstergesidir” dedi.
Kirazlı Köyü’nün sürdürdüğü geleneğin uzun yıllar daha devam etmesi temennisinde bulunan Vali Azizoğlu, “Bu tür etkinlikler önemli. Herefene, bizim geleneklerimiz arasında önemli bir yere sahiptir. İnsanlar, evlerinde hazırladıkları yiyecekleri biraraya getirerek dayanışma örneği sergiliyor. Bu tür uygulamaları dünyanın başka yerlerinde çok da fazla göremezsiniz. Hava soğuk, kış, kar, karanlık. Bütün bu olumsuzluklar, insanımızı bir ve beraber hareket etmekten alıkoymamış. Kadını, çocuğu, yaşlısı, genci ile herkesi bir arada görmek beni mutlu etti” diye konuştu.


Kaynak:
SON HABERLER
YAZARLAR
erzurumgundem.com
HASANSOFT Haber Sistemi