Çomaklı 'Erzurumlu Kadınları' Anlattı

16 Aralık 2017 Cumartesi , 19:30
0 Yorum

Cumhuriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde düzenlenen söyleşi programına Araştırmacı-Yazar Zekiye Çomaklı konuk oldu.

Erzurum Gündem-Çomaklı’nın Erzurum kadınlarını işlediği “Beyaz Şehrin Sultanları” isimli eserinde yer alan “Tarihe Yazılmış Erzurumlu Kadınlar” konulu söyleşi programı Cumhuriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerden oldukça ilgi gördü.
Çomaklı, konuşmasında “Erzurum kültüründe en karanlıkta kalan ve geleceğe bırakılacak bir belge haline getirilmeyen konu Erzurum kadınlarıdır. Halbu ki Dadaşı doğuran analar geçmişte hükümdarlık yapmış paşa sıfatı ile anılan kadınlardı. Kutsal kitaplarda ve bazı coğrafya eserlerinde belirtilen Cennet Bahçesinden doğan Fırat Nehri’nin kaynağı Erzurum’un kuzeyinde ki Dumlu Dağlarından çıkan sudur. Cennet Bahçesinden doğan suyun kenarında ki kadınlar da dünya kadınlarının manevi kaynağı oluyor. Ne yazık ki bu güne kadar dağda taşta izi olan Erzurumlu Hatunlar tarihten bu güne elde bilgiler olmasına rağmen yazılmamıştır. İşte bu muhteşem kültürün analarını günümüze gelen bilgiler ışığında toparladığım ve halkımız tarafından bilinmeyen Hrosudan, Tamara, Hundi, Boluğan, Söylemez Ana, Bağdat Hatun, Mal Hatunları gençlere anlatmak onur duyduğum en önemli görevimizdir. Buna fırsat veren Okul Müdürümüz Çiğdem Hopur’a, yetkililere ve gençlerimize teşekkür ederim.” diye konuştu.


Kaynak:
SON HABERLER
YAZARLAR
erzurumgundem.com
HASANSOFT Haber Sistemi