Erzurum'da Kazak Şaire Fahri Doktora

5 Nisan 2016 Salı , 20:46
0 Yorum

Atatürk Üniversitesi Rektörlüğü tarafından doğumunun 80.yılında Kazak Şairi ve Kanaat Önderi Olcas Süleymanov’a, Fahri Doktora verildi.

Erzurum Gündem-Atatürk Üniversitesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen fahri doktora ödül törenine Erzurum Valisi Dr. Ahmet Altıparmak,Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, Kazakistan Ankara Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev, Kazak Şairi ve Kanaat Önderi Olcas Süleymanov, eşi Margarita Süleymanov, Kazak öğrenciler ve davetliler katıldı.
Açılış konuşması yapan Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, “Rektörlük makamının Kazak Türklerinde dil alimi, yazar, şair, jeolog ve diplomat olan Olcas Süleymanov’a fahri doktorluk unvanı verilmesi teklifi görüşüldü. Yapılan görüşmelerde, göçebe Kazak hayatının motiflerinden, Kazak tarihine, sözlü kültür varlıklarının yer aldığı çalışmalarına, Rus Destanının tetkikine yönelişi, sosyal antropoloji dil ve tarihe yönelten, Anti Nükleer Semey-Nevada hareketine, dünya ölçeğinde belli bir işlerlik kazandıran sayın Olcas Süleymanov’a Türk Kültürüne yaptığı bu çok yönlü hizmetlerinden dolayı Türkoloji dalında fahri doktorluk unvanı verilmesine oy birliği ile karar verilmiştir.” dedi.
Erzurum Valisi Dr. Ahmet Altıparmak konuşmasında, “ Türk dünyasının Olcas’ı olarak bilinen ünlü şairi ağırlamanın mutluluğunu yaşıyorum. Azerbaycan ve Kazakistan’da çıkan olayların gür sesi olacağına eminim. Kısaca Türk Dünyanın gür sesi Olcas Süleymanov’a fahri doktora unvanı verilmesinden de ayrıca mutluluk duyuyorum.” dedi.

ERZURUM’A İLK KEZ GELDİM

Kazak Şairi ve Kanaat Önderi Olcas Süleymano’da Erzurum’a ilk kez geldiğini belirterek, “Bana bu fahri doktora unvanı verilmesine çok sevindim. Kazakistan’dan sizlere selam getirdim. İlk kez Erzurum’a geldim. Türkiye’yi seviyorum” dedi.
Konuşmalardan sonra Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, Kazak şair Olcas Süleymanov’a sahnede cübbe giydirdi. Fahri doktora diploması verdi. Ayrıca çeşitli ödüllerle de ödüllendirdi. Ödül töreninin ardından Kültür Merkezinde bulunan Kazak ve Türk öğrenciler ünlü şairle hatıra resmi çektirmek için adeta birbirleriyle yarıştılar.


************************************

VALİ ALTIPARMAK KAZAKLI BİLİM ADAMI, ŞAİR OLCAS SÜLEYMANOV’U KABUL ETTİ
Atatürk Üniversitesi tarafından “Fahri Doktora Diploması” ile ödüllendirilen ve ödülünü almak için Erzurum’da bulunan Kazaklı Bilim adamı , yazar, şair Olcas Süleymanov beraberinde eşi Margarita Süleymanova, Kazakistan Ankara Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov ve TÜRKSOY Ülke Temsilcisi Malik Otarbayev ile birlikte Vali Dr. Ahmet Altıparmak’ı ziyaret etti. 
Eski Türk dilini inceleyerek , Sümerler ve Sümer dili ile ilgili batı bilim adamlarının Eski dil Hint -Avrupa dillerinden başlıyor kuramını çürüterek bütün dillerin anasının Türk dili olduğunu ispatlayan bilim adamı olarak ün yapan Olcas Süleymanov’un Seherin Güzel Vakti(Şiir) , Paris'li Bir Kızdır Gece(Şiir), Maymun Yılı(Roman), Kil Kitabı, Az i ya (Destan İnceleme), Yazı'nın Dil'i (Dil Felsefesi) gibi birçok yayınlanmış eserleri bulunuyor
1995-1996 yıları arasında Yunanistan ,İtalya ve Malta büyükelçiliği görevlerinide yürüten Olcas Süleymanov kabulde Vali Altıparmak’a, Erzurum’da olmaktan ve böyle büyük bir ödüle layık görülmekten dolayı mutlu olduğunu söyledi.
Kazakistan ile Türkiye arasında süre gelen dostluk-kardeşlik bağının uluslararası birçok alanda sürdüğüne dikkat çeken Vali Dr. Ahmet Altıparmak’da ,Olcas Süleymanov’u Erzurum’da görmekten ,yakinen tanımaktan ve Erzurumlular ile buluşmasından dolayı memnun olduğunu, birçok alanda bilim ve Türk dünyasına yaptığı hizmetlerinden dolayı kutladığını belirterek, aldığı ödülden dolayı da tebrik ettiğini söyledi.


Kaynak:
SON HABERLER
YAZARLAR
erzurumgundem.com
HASANSOFT Haber Sistemi