skm
Anasayfa > İLÇELER > Erzurum'un İlçelerinde Çanakkale Şehitleri Anıldı
Erzurum'un İlçelerinde Çanakkale Şehitleri Anıldı

Erzurum'un İlçelerinde Çanakkale Şehitleri Anıldı

18.03.2018 19:05 12 14 16 18 yazdır
Erzurum'un Pasinler, Hosaran, Oltu, ilçelerinde düzenlenen etkinliklerle 18 Mart Çanakkale Zaferinin 103. yıl dönümünde aziz şehitlerimiz rahmet ve minnetle anıldı.
Erzurum Gündem-Erzurum'un Pasinler, Hosaran, Oltu, ilçelerinde düzenlenen etkinliklerle 18 Mart Çanakkale Zaferinin 103. yıl dönümünde aziz şehitlerimiz rahmet ve minnetle anıldı.

Pasinler'de 18 Mart Çanakkale Şehitleri anıldı 
Erzurum'un Pasinler ilçesinde düzenlenen etkinliklerle 18 Mart Çanakkale Zaferinin 103. yıl dönümünde aziz şehitlerimiz rahmet ve minnetle anıldı. 
Pasinler ilçesinde 103. yılında 18 Mart Çanakkale Şehitlerini anma programı etkinlikleri kapsamında sabah 11’de Pasinler Kaymakamlığı önünde bulunan Atatürk büstüne Köprüköy Kaymakamı Pasinler Kaymakam vekili Murat Öztürk Garnizon Komutanı personel üsteğmen Muhammet Kardeş ve Pasinler Belediye Başkanı Ünsal Sertoğlu tarafından çelenk sunumu yapıldı. Akabinde saygı duruşu ve istiklal marşı okundu. 
Çelenk sunum programının ardından ilçede bulunan şehitliğe gidilerek aziz şehitlerimiz için Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından dualar edilip şehit mezarları ziyaret edildi. İlçe Kaymakam vekili Murat Öztürk şehitlik defterini imzalamasıyla program son buldu.Horasan’da Çanakkale Şehitleri anıldı 
Erzurum'un Horasan ilçesinde düzenlenen etkinliklerle 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 103.yıl dönümünde aziz şehitler rahmet ve minnetle anıldı. 
Horasan ilçesinde 103. yılında 18 Mart Çanakkale Şehitlerini anma programı etkinliklerine sabah Horasan Kaymakamlığı önünde bulunan Atatürk büstüne Horasan Kaymakamı Cüneyt Caner, Garnizon Komutanı Jandarma Binbaşı İlker Darcan ve Horasan Belediye Başkanı Abdulkadir Aydın tarafından çelenk sunuldu. Akabinde saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. 
Çelenk sunum programının ardından ilçede bulunan şehitliğe gidilerek aziz şehitlerimiz için Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından dualar edilip Hasan Baba da şehit mezarları ziyaret edildi ve Horasan Belediyesi tarafından Şehit aileleri ve Protokol için yemek ikramında bulunuldu. Daha sonra İlçede şehit düşen Piyade Şehit aileleri ziyaret edildi. 
Program Şehitler için Mevlit okutulduktan sonra son buldu.

Oltu’da Çanakkale Şehitleri anıldı 
18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. yıl dönümü ve Şehitler Günü münasebetiyle Oltu’da bir dizi etkinlik düzenlendi. 
Sabah saat 09.00’da Aslanpaşa Şehitliğindeki anıta çelenk konulmasıyla başlayan program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile devam etti. 
İlçe Kaymakamı Şenol Turan tarafından şehitlik defterinin imzalanmasının ardından Piyade Yüzbaşı Mahmut Fırat tarafından günün anlam ve öneminin belirtildiği bir konuşma yapıldı. Daha sonra ilçe protokolü, şehit mezarlarını ziyaret ederek mezarlara karanfil bırakıp dualar ettikten sonra 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. yıl dönümü ve Şehitler Günü etkinliği için Oltu Kaymakamlığı Konferans Salonu’nda hazırlanan programa geçildi. 
Programda ilçe genelinde yine ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nce düzenlenen ‘vatan ve bayrak’ temalı şiir, resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. 
Oltu Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan anma programı saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Okulun Tarih Öğretmeni Mehmet Demirel tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşmanın yapılmasının ardından, Oltu Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan şarkı, türkü, şiir ve gösteriler sergilendi. Daha sonra ‘Bir Millet Uyanıyor’ adlı tiyatro gösterisi büyük beğeni topladı. 
Çanakkale oratoryosunun gösterisiyle Oltu Anadolu Lisesi’nin hazırladığı program sonra erdi. 
Öte yandan 1111 Sayılı Askerlik Kanunu kapsamında silâh altına alınmaları mümkün olmayan engelli vatandaşların, bu hak ve ödevlerini sembolik olarak yerine getirebilmesi ve kısa sürelerle de olsa kışla ortamını yaşayarak bu hazzı tatmasına imkân sağlamak maksadıyla, Türk Silahlı Kuvvetleri'nce, 11 Mayıs 2018 tarihinde temsili askerlik uygulaması icra edilecek. Bu arada bir günlüğüne asker olacak engelli bireylere, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin yıl dönümü etkinliklerinin ardından asker kıyafeti giydirilerek Uzm. J. Çvş. Zaim Erdin tarafından askerlik yemini ettirildi. Asker kıyafeti giyen gençler yemin ederken, aileleri de bu anları cep telefonlarıyla ölümsüzleştirmek için birbirleriyle yarıştı. 
Anma programına; İlçe Kaymakamı Şenol Turan, Garnizon Komutanı Piyade Yarbay Erdal Şahin, Oltu Cumhuriyet Başsavcı Vekili Mustafa Kılıç, İlçe Jandarma Komutanı Murat Manas Demir, İlçe Emniyet Müdür Vekili Enis Şimşek, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ömer Zengin, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, okul müdürleri ve öğrenciler katıldı. 
Yamaç paraşütçüsü Bayram Yücel de şehitler anısına Sitare Dağından atlayarak gökyüzünde Türk Bayrağını dalgalandırdı.Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri