Ilıcalı Türkiyenin ulaştırmadaki başarısını anlatı

23 Eylül 2017 Cumartesi , 23:47
0 Yorum

AK Parti Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı TBMM adına, Estonya'da gerçekleştirilen AB Ulaşım Politikaları Toplantısına katıldı. Toplantı da konuşan Ilıcalı, Türkiye'de son 15 yıl içerisinde gerçekleştirilen ulaşım projeleri konusunda açıklamalarda bulundu.

Erzurum Gündem-AK Parti Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, Türkiye Büyük Millet Meclisi adına, Estonya'da gerçekleştirilen Avrupa Birliği Ulaşım Politikaları Toplantısına katıldı. Birçok ülkeden parlamenterlerin katılımıyla 3 oturum şeklinde Estonya Parlamentosunda gerçekleştirilen toplantıda konuşan Milletvekili Ilıcalı, Türkiye'nin son 15 yıl içerisinde ulaşım alanında önemli projelere imza attığını belirterek özellikle havacılık sektöründeki büyümeye dikkat çekti.

"AB Trafik Güvenliği Noktasında Bir Politika Oluşturmalı"
Avrupa Birliği ve Aday ülkeler Ulaştırma Politikaları Toplantısının 1. oturumunda söz alan Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, Kıbrıs parlamenterinin Türkiye'ye olan muhalif tutumuna karşı "Türk olmaktan duyduğum memnuniyeti belirtmek istiyorum. Daha önceki konuşmacılar derin birlik, bağlantı, Avrupa’yı sevdirme ve iyi ilişkiler kurmaktan bahsetmişken ülkemizde son 15 yıl içerisinde çok önemli ulaşım projelerinin gerçekleştirildiğini belirtmek isterim. Çin'in Avrupa Birliği ile 2020 yılı için 800 milyar dolarlık bir ticaret hacmi hedefi varken bu bağlantılarda ülkemizin daha iyi değerlendirilmesini Kıbrıs Delegesinin söylediğinin tam tersine Türkiye'den en iyi şekilde istifade edilmesinin çok önemli olacağını düşünüyorum" dedi.
Sadece parlamenter olarak değil, 35 yıldır trafik güvenliği ile ilgilenen bilim insanı olarak Avrupa Birliği'nin trafik güvenliği konusunda da bir politika oluşturması gerektiğinin altını çizen Ilıcalı "Dünyada 1.2 milyon kişi trafik kazalarında hayatını kaybediyor. Saatte 158 kişi her 3 dakikada da bir çocuk ölüyor. Yaşanan kazalarla 518 Milyar dolarlık bir maliyet oluşuyor. Trafik güvenliği politikasını oluşturarak uygulamanın insanlık adına önemli bir gelişme olacağını düşünüyorum." şeklinde ifade etti.

"AB Trafik Güvenliğ Çalışmalarında Ülkemizden İstifade Etmeli"
Trafik güvenliği noktasında ülkemizde önemli çalışmaların yapıldığını vurgulayan Milletvekili Ilıcalı bu çalışmalardan Avrupa Birliği'nin istifade etmesi gerektiğini ifade ederek " Geçtiğimiz hafta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a sunduğumuz bir proje ile trafik güvenliği konusunun bir devlet projesi olması gerektiği şeklindeki talebimizi ilettik. Burada da bu işin bir Avrupa Birliği projesi olarak sadece üye ülkelere değil, tüm dünyaya hitap etmesi gerektiğini düşünüyorum. Ve son olarak da ülkemizdeki ulaştırma proje ve politikalarının Avrupa Birliği ile daha iyi ilişkilendirilmesini, trafik güvenliğiyle ilgili ülkemizde yapılan çalışmalardan Avrupa Birliğinin daha fazla istifade etmesini belirtiyorum" diye konuştu.

Ilıcalı, Türkiye'nin Havacılık Sektöründeki Başarısına Dikkatleri Çekti
Estonya Parlamentosunda gerçekleştirilen Avrupa Birliği Havacılık Stratejileri oturumunda da Türkiye adına önemli ulaşım projelerine değinen Milletvekili Ilıcalı, Havacılık sektöründe ülkemizde son 10 yılda gerçekleştirilen başarıya vurgu yaparak "Global ölçekte daha fazla ölçekli yolcu sayısını nasıl artırırız diye tartışılırken ülkemdeki havacılık sektörünün geldiği durumu değerli üyelerin dikkatine sunmak istiyorum. Uluslararası havacılıkta son 10 yılda büyüme rakamları yüzde 5 iken ülkemizde bu rakam yüzde 14'tür. Avrupa Birliği ülkelerinde yolculuk sayısı 3 kat artarken bizdeki artış 6 kattır. Ve 10 yıl önce sadece Türk Hava Yolları ile 2 merkezden 26 noktaya uçuş yapılırken bugün 7 şirketle 7 merkezden 55 noktaya uçuş yapmaktayız“ dedi.
Yapımı hızlı bir şekilde devam eden 3'üncü havalimanının tamamlanmasıyla Türkiye'nin Havacılık Sektöründe daha da büyüyeceğine değinen Ilıcalı "3'üncü havalimanımızın inşaatı tamamlandığı zaman dünyanın birinci havalimanı olacak ve ekonomiye 7 milyar Euro, istihdama da 2025 yılı için 250 bin civarında bir katkı sağlayacak. Ayrıca yolculuklarda havaalanlarının merkezleri doğuya kayarken Afrika, Asya ve Ortadoğu'dan tüm uçuşlar İstanbul üzerinden yapılacak. Bu manada 3'üncü havalimanımızın kapasitesinin de 200 milyon olduğunu belirtmek isterim. 150 Havayolu şirketi 350 noktaya uçuş yapacak. Böyle bir havacılık sektörümüz varken Avrupa Birliği'nin stratejisin de bunu değerlendirmesinin önemli olduğunu düşünüyorum. Ama önceki konuşmalarda havacılıkla ilgili haritalar konulurken bu kadar büyük bir potansiyelde olan, şuanda bile yolculuk sayıları açısından Avrupa'da 3’üncü olan Türkiye'ye yer verilmemesi üzücü" diye belirtti.
Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı Avrupa Birliği Ulaşım Politikaları Toplantısının 3. oturumu olan Sürdürülebilir Ulaşım ve İnavasyon konusunda Türkiye'de gerçekleştirilen projeler hakkında bilgiler vererek, ülkemizin bu konudaki potansiyelini ve AB ile olan ilişkisinin insanlığa hizmet açısından önemine değindi.


Kaynak:
SON HABERLER
YAZARLAR
erzurumgundem.com
HASANSOFT Haber Sistemi