Küçük'ün 'Zemzem Tadında Öğütler' Kitabı Çıktı!

26 Eylül 2017 Salı , 00:24
0 Yorum

Yazarımız Prof. Dr. Orhan KÜÇÜK'ün "Zemzem Tadında Öğütler" isimli yeni kitabı Pamiray Yayınları'ndan çıktı.

Erzurum Gündem-Okuyarak kendini geliştirme, halife-i arz ve eşref-i mahlûk yani en şerefli varlık olan insanın temel ihtiyaç ve gıdasıdır. Okurken de seçici olmak, bizim manâ köklerimizde ve kadim geleneğimizde, düşündürecek, hislendirecek, yer yer güldürecek nice yaşanmışlıklarımızı öğrenmek öncelikli konularımız olmalı. Çünkü; maziden tevarüs eden, hizmetsiz, gayretsiz ve çabalamadan bize miras kalan bu hatıralar, hem kültürel değerlerimizle birebir örtüşen, hem de ibret alıp dersler çıkarma adına Batı menşeili mesajlara göre daha iyi içselleştirebileceğimiz örnek olaylar içermektedir.


Dolayısıyla bu sahada kendi toplumsal dinamiklerimizi bünyesinde barındıran bir eser hazırlayarak insanları düşünmeye ve dersler çıkarmaya sevk etmek, gelişim yönünde katkı sağlamak, aynı zamanda bu toplumun yaşayan bir ögesi olan bir bilim insanı olarak benim için temel saiklerden biri oldu.

Kur’an-ı Kerim’de yer yer anlamayı kolaylaştırmak üzere bir takım temsili anlatım örnekleri verilmiş, yer yer de bizzat peygamberlerin hayatlarından kesitler sunulmuştur. Eserde öncelikle Kur’an-ı Kerim’de geçen böyle anlatımlar ve kıssalar ayet formatından biraz farklı olarak paylaşılmıştır. Eserin adının, “Zemzem Tadında Öğütler” olmasının bir yönü budur.

Ne kadar bahtiyarız ki; Cenab-ı Hak önümüze nice sofralar açmış, nice nümune-i timsal zatlar çıkarmış. Bir dini yayarken, beraberinde bir toplumu yönetirken çocuklara karşı nasıl şefkatli olunabileceği, Efendimizin muamelelerinde kendini göstermektedir. İnandım deyince nasıl gözün hiçbir şeyi görmeyeceği, hakikat karşısında büklüm büklüm olan yiğitlerin zulüm karşısında nasıl şahlandıkları Ömerlerin tarihe hediyesidir.

İnsanlığın zirvesine yol alırken nasibimizin ziyade olması temennisiyle…       


Kaynak:
SON HABERLER
YAZARLAR
erzurumgundem.com
HASANSOFT Haber Sistemi