02.02.2015 23:28:41
1 Yorum

Mehmet Şener
Kuzey tamam da ya Güney?

 Bu işin artık lamı cimi kalmadı. Besbelli ki AK Parti'nin Haziran seçimindeki Kuzey adayı belli: Efkan Alâ...

Her ne kadar kendisi bu hususta bir açıklama yapmış değilse de, görünen köy de kılavuz istemez.

Efkan Alâ, aday adayı değil; doğrudan aday...

Muhalif muvafık herkes bu beklenti karşında hemfikir?

Öyle ki, Kuzey'den ikinci bir aday adayının çıkmayacağına neredeyse kesin bir gözle bakılıyor.

AK Parti liste bir adayı Efkan Alâ...

Peki ya diğer adaylar?

Cümleyi biraz daha açalım: Önümüzdeki seçim, Tayyip Bey'in başkanlık sistemi beklentisi açısından hayati önem arz ediyor. AK Parti, Anayasa'yı değiştirmeye yetecek koltuk çoğunluğunu elde edemezse, başkanlık sistemi de temenniden öteye geçememiş olacak. Dolayısıyla çantada keklik olarak görülen Erzurum gibi illerde bile en azından mevcut durumun korunuyor olması gerekir. Bu durumda da AK Parti'nin Erzurum özelinde Güney'de ciddi bir hamle yapması kaçınılmaz bir gerçektir.

AK Parti adına, Kuzey'de ve şehir merkezinde sanki de bir sorun görünmüyor; ancak aynı şeyi Güney için söylemek mümkün değil. Çünkü Güney'de Halkların Demokratik Partisi (HDP)'nin bariz bir üstünlüğü var. Nitekim geçen hafta spor salonunda yapılan kongre de seçime dair çok önemli ipuçları verdi. Erzurum'da ikinci parti konumunda olan HDP Güney'de ipi göğüslerse, AK Parti  mevcut durumu koruyamamış olacak.

Öte yandan MHP gerçeği de var...

Bu durumda HDP yüzde on seçim barajını geçebilirse kesinlikle bir milletvekili çıkarıyor, ikincisi sürpriz olur. MHP, zaten her halükarda bir milletvekili çıkarır.

Geriye ne kaldı?

Dört...

Yani AK Parti bir milletvekili eksilmiş olur.

Benim görebildiğim kadarıyla AK Parti, Güney üzerine çok derinlemesine bir alan çalışması yapmıyor. Sadece ümit üzerine bir stratejileri var: HDP nasılsa yüzde on barajını geçemez.

Ya geçerse?

Efkan Alâ'nın Kuzey'den aday olması, elbette ki AK Parti'ye taze bir kan getirecektir. Fakat aynı şeyin Güney'de de olabilmesi için çok flaş bir isme ihtiyaçları var.

Bu isim öyle biri olacak ki,  gönlü HDP'ye kayan Güney seçmeni, o kişiye sırtını dönemesin.

Var mı öyle bir isim?

Bugün itibariyle alana inmiş öyle bir isim yok...

Bol bol rivayet var...

Geçtiğimiz seçimlerde AK Parti, Güney'den Recep Akdağ sayesinde ciddi oy alıyordu. Sağlık alanında yapılan hizmetler Akdağ üzerinden, AK Parti'ye yazılıyordu. Ne var ki önümüzdeki seçimlerde Recep Akdağ yok ve yerine lokomotif görevi üstlenecek olan Alâ, Güney'de aynı inovasyonu yaratacak pozisyonda değil.

Bu sebeple AK Parti mevcut pozisyonunu korumak istiyorsa Güney'de  halkın teveccüh edeceği bir isim bulmak zorunda.

Kolay değil.

Profile bakar mısınız?

Kürt olacak, dindar olacak, feodal yapının dayatması olmayacak, geniş kitlenin saygınlığını kazanmış biri olacak, HDP'ye karşı AK Parti'yi öne çıkaracak nosyona sahip olacak?

Bu çapta bir isim var mı?

İlla ki vardır.

Bütün mesele, o ismi arayıp bulmakta...

Köprülerin altından çok sular aktı.

"Ceketimizi assak kazanırız" devri artık gerilerde kaldı.

Adam kim, diye bakacak seçmen...

Tamam; sayısal bir üstünlüğü yok ama unutmayın ki bir de cemaat faktörü de olacak. Diğer iki seçimde olduğu gibi cemaat, bu seçimde de var gücüyle AK Parti aleyhinde çalışacak.

Sonuç olarak; AK Parti, başta Oltu, Narman, Olur, Tortum, Şenkaya, Uzundere, Pazaryolu, İspir, Aşkale ve merkezde bir sorun yaşamayacak gibi duruyor. Haydi Pasinler, Köprüköy ve kısmen de Horasan'da da majör bir durum olmayacak gibi...

Ya Hınıs, Karayazı, Tekman, Karaçoban ve Çat?

HDP nasılsa barajı geçemez beklentisi üzerine bina edilecek bir seçim, AK Parti'ye büyük bir hüsran yaşatabilir.

Aday çok önemli çok...

Etiketler:

Misafir - 02.02.2015 23:38:13

 • hasan bakır
 • hocam yazınızı dikkatle okudum yaptıgınız analize tamamıyle katılırım.Tebrik ederim... ancak basın olarak şu konuyada dikakt çekmenizi isterdim. erzurumda kimin yaptıgı halen belirsiz olan peygamber efendimize saygı yürüyüşüne dikakt cekip halkı en büyük spor salonunda apo posterleri adeta pkk gösterisi mitingi gözden kacırmışlardır..buna bazı yerel basında fark edememiş olması daha acıdır. saygımla iletmek istedim
 • Yazarın Diğer Yazıları
  SON HABERLER
  YAZARLAR
  erzurumgundem.com
  HASANSOFT Haber Sistemi