Moskova'da Kritik Görüşme

10 Mart 2017 Cuma , 19:37
0 Yorum

Türkiye ile Rusya arasında imzalar atıldı. Erdoğan ve Putin'den çok önemli açıklamalar. Kritik görüşmede önemli kararlar alınırken ortak yapılan açıklamada Türk firmalarına iş vizesi yasağının da kaldırılacağını belirtildi.

Erzurum Gündem-Yeni ortak yatırım fonu kuruyoruz. Nükleer santral ve Türk akımı çevre dostu projeler. Sanayi ortaklıklarının kurulması konusunda da anlaştık. Milli para birimlerinde ticareti görüştük. Türkiye truzimde yeniden gözde ülke oluyor. Terörle mücadelede çabalar birleştirilecek. Bir kez daha Türk Cumhurbaşkanına teşekkür ediyorum. Ayrıca sıradaki toplantıyı Türkiye'de yapacağız.

TÜRK FİRMALARINA İŞ VİZESİ YASAĞI KALDIRLACAK

İş adamlarını zora sokan uygulama artık olmayacak Putin, Türk firmalarına iş vizesi yasağının kaldırlacağını açıkladı. Bu durum Türk firmalarını olumlu yönde etkileyecek.

 

ERDOĞAN'IN AÇIKLAMALARI;

Öncelikle iki ilişkileri ele aldık. Köklü ilişkileri ilerletme konusunda kararlıyız. Normalleşme sürecinin sona erdiğine inanıyoruz ve bu kelimeyi bir daha telaffuz etmek istemiyoruz. Milli paralarar ticaretin artırılmasını istiyoruz. Üzerimizdeki kur baskısı böylece düşürmek istiyoruz.

Rusya'nın ülkemizle ekonomik ilişkiler bağlamındaki kısıtlamalarını tamamen kaldırmasını bekliyoruz. Ancak bu şekilde geçmişte açıkladığımız 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine ulaşmamız mümkün olacaktır. Zira bizler, iki ülke olarak 38 milyar dolar hedefini gerçekleştirmiştik fakat bu son olaylardan sonra 17 milyar dolara kadar düştük. Şimdi bunu tekrar telafi ederek inanıyorum ki bu kaybımızı önleyeceğiz. Özellikle turizm alanında bu yıl bir rekora imza atmak istiyoruz. Ben buradan Rus dostlarımızı ülkemize davet ediyorum. Gelsinler, Türkiye'nin tarihi, turistik, kültürel güzelliklerini onlar da görsünler.

DEAŞ'A EN BÜYÜK DARBE!

Suriye üzerinde hassasiyetle durduk. Fırat Kalkanı Harekâtı, DEAŞ'a vurulan en büyük darbedir. Suriye'nin toprak bütünlüğünü hiç kimse tehlikeye atmamalıdır. Bütün konularda hem fikir olmasak da iletişim kanallarını açık tuttuk.


Kaynak:
SON HABERLER
YAZARLAR
erzurumgundem.com
HASANSOFT Haber Sistemi