04.10.2015 23:31:01
0 Yorum

Prof. Dr. Orhan Küçük
Erzurum gerçek gündemini kaçırmamalı!

Demokrasi ve hukuk sisteminin çok iyi yerleştiği, kurumsallaştığı, yönetim görevinin profesyonel yetkinliği olan, çoğu fikir emekçisi veya beyin gücü olan alt sosyal katmanlara kaydırıldığı gelişmiş Avrupa ülkelerinde, seçim bizdeki gibi coşkulu geçmiyor ve seçimin yapıldığını kaçıran insanlar da olabiliyor. Hatta belli makamlar için ilanla görevli arandığını biliyoruz.

Seçim, gelişmemiş ülkelerin tamamında olduğu gibi, ülkemiz ve Erzurum için oldukça önemli. Yakın zamanda yani daha 7 Haziran’da bir seçim yapılmışken tekrar seçime gidiliyor olduğundan mı yoksa farklı enstrümanlar nedeniyle mi onu ayrıca ele almak gerekir fakat 1 Kasım seçimlerinin öncekilere göre biraz daha sönük geçtiğini söylemek mümkün. Fakat buna rağmen, yine de seçime bir kilitlenme olduğunu, seçim endeksli iş yapıldığını, belli doneleri dikkate alarak söylemek yerinde olur sanırım. Örneğin piyasada para akışında bir durgunluk, ciddi projelerin duraksaması, Erzurum’un bazı meselelerinin gündem dışında kalması, birkaç gösterge olarak paylaşılabilir.

Bir duvar ustası, ister rüzgar Doğu’dan isterse Batı’dan essin duvarın örmeye devam etmelidir. Yağmur çiselese, gök gürlese yine de işine devam etmeli, dikkatini hedefinden ayırmamalı, zihnini fikrini dağıtmamalıdır.

Ülkeler düzeyinde olsun, iller düzeyinde olsun yönetimler de böyledir. Suni gündemler, geçici gelişmeler, harici müdahaleler yönetimin dikkatini dağıtmamalıdır.

Evet, seçim olacak, önemlidir ama bu, Erzurum’un gerçek gündemini kaçırmasına neden olmamalıdır. Erzurum gerçek gündeminden kopmamalıdır.

Bugün Erzurum, kanaatime göre üç hedefe odaklanmak, bunlara ilişkin hazırlık ve sonuçlara bağlı politikalara kilitlenmelidir.

Bunlardan birincisi kanaatime göre “Yüksek Hızlı Tren”dir. Yüksek Hızlı Tren, Erzurum’un olmazsa olmazıdır. İş kapısıdır, aş kapısıdır, temel ulaşım tercihidir. Büyümesinin, gelişmesinin ve göçün engellenmesinin en önemli lokomotif aktörüdür.

Erzurum’un ikinci hedefi “Kent İçi Raylı Sistem” olmak durumundadır. Özellikle kent merkezinde artan trafik yoğunluğu, beraberinde yaşanan park sorunu ile Doğu-Batı ve Kuzey-Güney istikametinde yaşanan ve devam eden ciddi  genişlemeden sonra bu projenin önemi bir kat daha artmıştır.

Üçüncü husus üniversitelerin büyümesi, özellikle ETÜ’nün Erzurum’un beklentilerine cevap verecek atılımı yapmasıdır. Bu konuda yapılacak olan; Atatürk Üniversitesi’nde personel azlığı olan fakültelere öğretim üyesi ve idari personel alımı yapılması, ETÜ’nün ise suskunluğunu bozup, en az onbeş fakülte, enstitü ve uygulama araştırma merkezleri ile elli bin öğrenciyi bulmasıdır.

Bu üç husus, benim bakışımla Erzurum’un olmazsa olmazlarıdır. Seçim dahil hiçbir geçici gündem, Erzurum’u bu hedeflerinden uzaklaştıramamalıdır. Erzurum, bu ve benzeri büyük projeleri sürekli konuşmalı, bunlarla yatıp bunlarla kalkmalıdır.

Güvenlik de bununla ilgilidir, istikrar da bununla ilgilidir, göç de bununla ilgilidir, ticaret de bununla ilgilidir, para da, eğitim de, sağlık da hepsi bu ve benzeri projelerle ilgili, hatta bağlıdır.

Evet, Erzurum, iller arasında yaşanan tatlı rekabette, büyüme, gelişme ve rekabet üstünlüğü elde etme hedefini, yani gerçek gündemini kaçırmamalıdır!

Selam ve dua ile… 

Etiketler:

SON HABERLER
YAZARLAR
erzurumgundem.com
HASANSOFT Haber Sistemi