Sekmen’den Karayazı ve Tekman çıkarması

14 Mart 2017 Salı , 22:23
0 Yorum

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, referandum çalışmaları kapsamında Karayazı ve Tekman ilçelerinde muhtarlarla bir araya geldi.

Erzurum Gündem-Başkan Sekmen, sabah saatlerinde Karayazı’dan başladığı seçim çalışmalarını muhtarlarla gerçekleştirdiği toplantıyla sürdürdü. Karayazı Kaymakamı ve Belediye Başkanı Kamil Aksoy ile muhtarların sorunlarını dinleyen Sekmen ardından Tekman ilçesine doğru yola çıktı. Tekman’ın girişinde ilçedeki vatandaşlar tarafından karşılanan Başkan Sekmen, Kaymakam ve Belediye Başkanı Kemal Karahan’ı makamında ziyaret ettikten sonra muhtarlarla buluştu. Bir konferans salonunda gerçekleşen toplantı sırasında Halk Bankası Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu, Başkan Sekmen’i aradı. Kendisi de Tekmanlı olan Genel Müdürün sesini hoparlöre veren Sekmen, Genel Müdürden yatırım sözü aldı. Başkan Sekmen, “Bizler bu toprağın evlatlarıyız. Kimsenin kimseden farkı yok. Az evvel konuştuk. Tekman’ın bağrından kopup giden kardeşimiz devletin en önemli bankalarından birinde Genel Müdürlüğe kadar yükselmiş. Çeşitli görevlerle devletimize hizmet etmiş. Şimdi de ilçemize yatırım sözü verdi. Kendisine teşekkür ediyorum” diye konuştu. Sekmen, muhtarlara seslenerek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Muhtarlarım, bildiğiniz gibi 30 yıldır terör belasından çok çektik. Terör örgütü haindir, canidir. Onlar Kürtleri asla sevmezler. Gencecik çocukları kandırıp terörist yaptılar. Kendilerinin çocukları ise Avrupa ve Amerika’da okuyor. Benim köylü Ahmet Amcamın suçu ne? Kardeşlerim, Hükümetimiz 30 yıldır kanayan bu terör konusuna hamd olsun son verdi. Evelallah bu iblislerin kökünü kazıdık. Tekmanlı kardeşlerim; bu güzel ilçenin geleceği, Erzurum’un yarınları için Türkiye’nin istikbali için ‘Evet’ diyerek nesillerimizi teminat altına alacağız. Cenab-ı Hakk’ın takdiriyle Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile geleceğimiz dünden daha güzel, dünden daha müreffeh olacak. Daima millet, sandıkta tabi ki evet.”


//////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Erzurum Kent Konseyi’nden Başkan Sekmen’e ziyaret
Erzurum Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Tanfer ile Yürütme Kurulu Üyeleri, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’i ziyaret etti. İnsan Kaynakları ve Eğitim Daire Başkanı Köksal Yavuz’un da bulunduğu ziyarette Başkan Tanfer’e Yürütme Kurulu Üyeleri Hakan Karadabağ, Bünyamin Aslan, Lütfü Turan, Cafer Özdemir, Cavit Subaşıgüller, Sinan Oral, Abdullah Keleşoğlu, Sema Kuluçkıran, Zeki Adil, Mahmut Güven, Arif Akıncı, Haldun Tuzcuay, Pınar Burkankulu, Şinasi Terzioğlu, Melik Kaya, Melek Allioğlu, Dilek Okuyucu, Yıldız Akpolat, Harun Koçak ve Enver Subaşı da eşlik etti. Başkan Sekmen, ziyaretle ilgili yaptığı değerlendirmede, “Hüseyin Tanfer Beyefendi’nin yönetimindeki Erzurum Kent Konseyi’miz inanıyorum ki şehrimiz için önemli çalışmalara imza atacaktır. Kent Konseyi, bugün gelinen noktada ilimizin en önemli sivil toplum kuruluşlarından biri haline gelmiştir. Şehir olarak Erzurum için en iyi projeleri ortaya koymalı ve bu kentin kalkınma hamlesine bütün sivil inisiyatif kurumları da ortak olmalıdır. 2 yılı aşkın bir süredir her toplumsal konuya karşı duyarlı olan Erzurum Kent Konseyi eminim ki Hüseyin Bey ve ekibiyle birlikte çok güzel işlere imza atacaktır” dedi. Erzurum Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Tanfer de, söz konusu dileklerinden ötürü Başkan Mehmet Sekmen’e teşekkür ederek, “Sayın Başkanımızla birlikte her alanda gelişen ve değişen bir şehir hüviyetine kavuştuk. İlimizin nihai hedeflerini destekleyecek önemli proje ve fikirlerle Erzurum’a değer katmaya devam edeceğiz. Erzurum Kent Konseyi’nin kapıları şehrimizin bütün sivil toplum kuruluşlarına açıktır. İnşallah el birliğiyle bu kentin iktisadi ve ekonomik hayatına çözüm üretmeye, destek vermeye ve yeni fikirleri hayata geçirmeye var gücümüzle çalışacağız” diye konuştu. 


//////////////////////////////////////////////////////////////////////////


Başkan Sekmen: “Erzurumlular kardaş kömeği ile dar günde yanımızda olan can Azerbaycanlıları asla unutmaz”
Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Azerbaycan Cumhuriyeti Kars Başkonsolosu Nuru Guliyev’in ziyaretinde, “12 Mart Erzurum’un düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıldönümü kutladık. Azerbaycanlı hayırsever kardeşlerimizin 99 yıl önce Erzurum’a gönderdiği Kardaş Kömeği’ni, o dar günümüzde Bakü Müslüman Cemiyet-i Hayriyesi’nin dadaşlara yaptığı yardımı ve ecdadımızla birlikte omuz omuza savaşan Genceli Seyidov’u asla unutmadık, unutmayacağız” dedi. 
Başkonsolos Guliyev’in ziyaretinde 1 asır önce yaşanan tarihi süreci anımsatan Başkan Sekmen, şunları kaydetti: “Tarih şuuru milletlerin hâfızasıdır. Tarih şuuru, milletlerin hareket hatlarını tâyine yarayan bir millî savunma silahıdır. Erzurumlular olarak tarih şuurumuzdan asla silinmemesi gereken Azerbaycan ve Türkiye arasında asırlar boyu devam eden ve tüm dünyaya örnek olabilecek bir kardeşlik bağı vardır. 93 Harbi olarak bilinen 1877-1878 Osmanlı Rus Savaşları’nda ecdadımız çok büyük acılar çekti. Birinci Dünya Savaşı’nda Erzurum, istilacı Çarlık Rus ordularının ilk hedefi üzerinde yer alan stratejik bir konuma sahipti. Birinci Dünya Savaşı’nda cephelerde Rus Ordusu ile savaşmak zorunda kalan ordumuz, cephe gerisinde de Ermeni çeteleri ile mücadele ediyordu. İşte o günlerde 1916’da Erzurum Ruslar tarafından işgal edilmişti. Esaret dolu günlerde bir yandan cephelerde bir yandan da Ermeni Taşnak Çeteleri ile savaşan Erzurum’un yokluk ve kıtlıkla mücadelesine o günlerde Azerbaycanlı kardeşlerimiz yetişti.”
“Biz ‘bir millet iki devletiz’ acımız da bir sevincimiz de”
Azerbaycanlı dindaş ve soydaşlarımızın Erzurum’a gönderdiği ‘Kardaş Kömeği’nden bahseden Sekmen, sözlerini şöyle sürdürdü. “Bakü Müslüman Cemiyet-i Hayriyesi, ‘Kardaş Kömeği’ yani kardeş yardımı adı altında Dadaşlara yardım elini uzattı. Bu yardımla ilgili görevlendirilen Genceli Seyidov, ülkesinde toplanan yardımları Erzurum’a getirdi. Zor şartlar altında şehre getirilen un, arpa, mercimek ve buğdayın bulunduğu 62 bin çuval gıda yardımı ile 13 bin 252 çuval giysi yardımı Erzurum merkez, Pasinler, Hınıs ve İspir’de vatandaşlarımıza dağıtıldı.
Genceli Yiğit Seyidov ve arkadaşları yardımla sınırlı kalmayarak, Ermeni katliamlarının yaşandığı günlerde Erzurumlularla birlikte omuz omuza mücadele etti. Rus ordusunun çekilmesi ve silahlarını Ermenilere bırakması sonrası Erzurum’da meydana gelen olaylar esnasında ahaliyi birleştirip, kendilerini savunmaları için faaliyet gösteren Seyidov, Ermeni idaresinin hileli planıyla Erzurum Belediye heyeti ile birlikte şehit olmuş ve ‘Seyidov’ adı Erzurum’un hafızasında ebedileşmiştir. Görüldüğü gibi güçlü tarihi köklere sahip olan Azerbaycan-Türkiye ilişkileri, sarsılmaz bir iradenin temelinde giderek daha da güçlenmektedir. Ulusal lider Haydar Aliyev’in seslendirdiği ‘Bir millet iki devlet’ ifadesi kardeş kömeğinde olduğu gibi acıda, kederde ve sevinçte iki ülkenin birbirine olan sıkı bağıyla ilelebet payidar olacaktır. Erzurum’un kurtuluş mücadelesinde Kardeş Kömeği ile yanımızda olan Azerbaycan halkı ve mümtaz şahsiyet, yiğit insan Genceli Seyidov’u rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.” Başkan Sekmen, Azerbaycanlı dindaş ve soydaşlarımız için hazırlanan şükran plaketini Başkonsolos Nuru Guliyev’e takdim etti. Bu arada Başkonsolos Guliyev, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Eyüp Tavlaşoğlu’nun başkanlığındaki Erzurum Büyükşehir Belediye Meclisi’ne geçti. Başkan Sekmen’in davetlisi olarak kente gelen Guliyev, burada yaptığı konuşmada, Azerbaycan ve Türkiye arasındaki dostluğun önemine dikkati çekerek, kendisine gösterilen ilgiden ötürü teşekkür etti.


Kaynak:
SON HABERLER
YAZARLAR
erzurumgundem.com
HASANSOFT Haber Sistemi