17.11.2014 23:02:38
0 Yorum

Zekiye Çomaklı
Mehmet Şener sana çok kırgınım!...

Mehmet Şener ile en az 25 yıllık abla-kardeşlik ve yazarlık-gazetecilik geçmişimiz var. Çok zor ve imkânsızlıklar içerisindeki dönemler de yazılı ve görsel basında çok güzel şeyler yaptık. Seni çok sever düşüncelerine de oldukça değer veririm. Hatta ablan olmama rağmen bazen sana danışırım.

Ama şu an sana kızgınım hem de kırgınım. Demek ki zaman zaman kendisi ile fikir alış verişi yaptığım Mehmet Şener bizi hiç takip etmiyor. “Nereden çıktı bu” diyenler de olacak, şahsıma karşı gerçekten muhabbet dolu bir ses ile “ablacım hayırdır ne oldu” diye kendisi de arayacak.

Gerçekten diğer yazılarında olduğu gibi bu hafta da bir yaraya parmak basmış… Şimdi Cuma günkü yazısından bir alıntı vereceğim…

KADIN VE CİRİT…

“Erzurum Büyükşehir Belediyesi ile Geleneksel Spor Dalları Federasyonu’nun ortak çabasıyla ata sporu cirit yeniden ülke gündemine taşınacak. Erzurum bugün başlayacak müsabakalarla cirit’e doyacak.

Başkan Mehmet Sekmen, Erzurum’da düzenlenecek müsabakalarda dereceye girenlere para ödülü vereceğini açıklamıştı. Bu gençlerin cirit’e olan ilgisini artıracaktır. Ancak en az bunun kadar önemli bir adım da, genç kızlarımızın da bu spora ilgi göstermesini sağlamak.

Erzurum’da bugün başlayıp 16’ınsa sona erecek müsabakalar, hem büyükşehir belediyesine hem de federasyona ciddi bir done sunacaktır. Ben o done nin gelecekte Erzurumlu kadınlara da bu yolu açacağına inanıyorum.  

Bunun için gerekli olan tek şey, belediye ve federasyonun karar vermesi.

Sekmen ve Ceylan da bu cesareti görüyorum.

Atalarımızın asırlar boyu sürdürdüğü, günümüzde de giderek ilgi gören bir ata sporu olan cirit; artık öyle bir seviyeye ulaştı ki, Batı’da önemli üniversitelerde cirit takımları kuruluyor ve geleneksel bu spor dalı, günümüzde erkekler kadar kadınların da ilgisini çekiyor. 

Erzurum’un ciritte çok önde olduğunu biliyoruz. Hatta hemşerimiz Geleneksel Spor Dalları Federasyon Başkanı Prof. Dr. Alparslan Ceylan ve ekibi sayesinde de yurdun dört bir yanında cirit takımları kuruldu ve cirit ligi oluştu. Yoğun bir talep olduğunu biliyorum. Özellikle üniversiteli kızlarımız cirit müsabakalarını takip ediyor ve kendileri de cirit oynamak istiyor.” 

Sevgili gardaşım, canım dadaşım Mehmet Şener aşağıda ki yazıyı bir zahmet oku bak sana kırgın ve de kızgınım dememde ki sebebi anlayacaksın. Şu linklere bir bakarsanız Erzurum da Kadın Cirit Takımı 2012 de kurulduğunu ve kızlarımızın da Erzurumlu olduklarını göreceksiniz.

İşte o Haberlerden biri;

“ERZURUM’DA OSMANLI ATLI SPOR KULÜBÜ BÜNYESİNDE KADIN ATLI CİRİT TAKIMI KURULDU.   

TÜRKİYE’DE SAYILI ÖRNEĞİ BULUNAN TAKIM, CİRİT GÖSTERİSİ İLE BASINA TANITILDI.

7 genç kızdan oluşan cirit takımı tüm hazırlıklarını tamamladı ancak, müsabakalara katılabilmek için sponsor desteğine ihtiyacı var. Erzurum Girişimci Kadınlar Derneği Başkanı Zekiye Çomaklı, takıma destek olmak için tanıtım gösterisine katıldı. Çomaklı, kadınların ata sporu ciritte de yer alacak olmasını sevindirici bir durum olarak değerlendirdi. Belediye ve kamu kuruluşlarının bu takıma destek vermesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Ciritçi kızlardan Zeynep Görmez, bir takıma kavuşmuş olmaktan dolayı mutlu olduklarını ifade etti. Bu alanda güzel başarılar elde etmek istediklerini söyledi. At sırtında koşarak rakibine cirit sopası ile vurmaya çalışan kızlar renkli görüntüler oluşturdu. 

Osmanlı Atlı Spor Kulübü Başkanı Saim Önal, Uşak’ta katıldıkları bir programdan sonra bu fikrin ortaya çıktığını ifade ederek, "Uşak’ta iki kadın cirit takımının olduğunu öğrendim. Erzurum gibi bir yerde bu takımın bulunmayışını büyük bir eksiklik olarak gördüm. Bu fikri bugün hayat buldu. Tüm hazırlıklarımızı tamamladık. Şimdi bize destek olacak iş adamları ve kurumlar arıyoruz." dedi.

Konuyu gündeme taşıdığın için sana binlerce teşekkür ediyorum Mehmet Şener. Benim kırgınlığım ne için biliyor musun? Takım kurulması yönünde bel bağladığın şahıslar için. Sana bir şey söyleyeceğim ama aramızda kalsın kimseye söyleme. Çünkü o gün senin bel bağladığın kişiler (o dönem Sayın Mehmet Sekmen yoktu) orada kızlarımızı ve bizleri basın karşısında küçük düşüren çok önemli bir şey yaptılar. 

Ciritçi kızlarıma da orada bulunan yöneticilere de sorabilirsin. Geleneksel Spor Dalları Federasyon Başkanını basın Toplantısından üç gün önceden defalarca aramama rağmen ulaşamadım. Bir kere bile dönmedi “ne var, ne diyorsunuz” diye sormadı. Sonra kardeşimiymiş amcaoğlumuymuş ne,  yöneticilerinden birini aradım ve “Basın karşısında kızlarımızın girişimlerini tanıtmak için yapacakları gösteri maçına sahanın açılması lazım” diye anlattım. “Yarın bakarız” dedi yarın oldu, onun telefonu da duvar, hem vallahi hem billahi sahayı kapattı ve açmadılar. Allahtan basın kendi çocuklarımızdı da anlayış gösterdiler, onları rezil etmediler ve kızlarımız gösteri maçını ezilmemiş tarlada yaptılar, atların ayakları kırılabilirdi, kızlarımız yaralanabilirdi,  Allah sakladı. 

“Şimdi sen kimden böyle bir girişim bekliyorsun, Kadınların başarısından mutlu olamayan, onları yok sayan yöneticilerden mi? Hasbelkader bir işin başına gelen hemcinslerini tanımayan Mehmet Şener işte sana bunun için kızgınım. 

Haaa…. Bir de Üniversite de okuyan ve yerli olmayan kızları ne yapayım ben, Sayemizde ata binmeyi öğrenip işin tadını çıkarıp, okul bitince bırakıp gidecekler. Bana bu memleketin zahmetini çeken yerli ailelerin kızları lazım ve zaten var, TAKIM KURULU yeter ki sahip çıkılsın.

Ne yazık ki o dönem Sayın Mehmet SEKMEN yoktu ve umuyoruz ki Başkan SEKMEN Büyükşehirden gelmenin verdiği ufuk genişliği ile Kadın Cirit takımına el atar, kim bilir?                                                                    

Dostça Kalın…

Etiketler:

SON HABERLER
YAZARLAR
erzurumgundem.com
HASANSOFT Haber Sistemi